Redakcja
26.04.2019.
Medicaid zdrowia plany Ameryki kupicpigulki.pl IHC lekarzy w utah

Polecamy:

O nas Drukuj
Redaktor: Andrzej Korasiewicz   
31.01.2009.

Początki serwisu to lista dyskusyjna „lata80” założona w 2000 roku, później przemianowana na „alternative_pop”. Serwis www Alternative Pop wystartował w maju 2001 roku pod adresem www.alternative.pop.prv.pl Początkowo była to moja strona domowa, na której znalazł się przewodnik po stylach w muzyce dark independent (dark wave, cold wave, industrial, electro/EBM, new romantic/synth pop). Umieszczałem tam recenzje oraz relacje z imprez. Szybko dołączyły pierwsze osoby, które chciały współtworzyć stronę. Po roku działalności, strona domowa działała już pełną gębą jako serwis muzyczny.

W 2002 roku zarejestrowałem domenę www.alternativepop.pl oraz wykupiłem serwer wirtualny w profesjonalnej firmie providerskiej. Do 2005 roku kilkakrotnie zmieniałem szatę graficzną AP.

W 2005 roku serwis zyskał swojego CMS-a (jportal), możliwość samodzielnego redagowania serwisu przez upoważnionych do tego redaktorów oraz nową szatę graficzną.

W 2006 roku Alternativepop.pl obchodził rocznicę 5. lat swojego istnienia, w związku z czym odbyła się w Łodzi dwudniowa impreza jubileuszowa, podczas której wystąpili: Wolfram, Emiter, Moan, C.H.District, Interzone, [haven], DHM (http://apop.pl/strona/index.php?option=com_content&task=view&id=441&Itemid=52 )

Rok 2007 to formalizacja istnienia serwisu, jako tytułu prasowego. Alternativepop.pl wpisany został przez Sąd Okręgowy w Łodzi do rejestru czasopism (jako Magazyn Internetowy Alternative Pop – Alternativepop.pl) z numerem rejestru 963, a Biblioteka Narodowa w Warszawie zarejestrowała Alternativepop.pl w międzynarodowym systemie informacji o wydawnictwach ciągłych i oznaczyła numerem ISSN 1897-9793.

Również w 2007 roku serwis rozpoczął współpracę z powstającą siecią reklamową Współdzielnia, skupiającą niszowe serwisy niezależne o dużej oglądalności. Według danych stat24.pl (dawne stat.pl) w czerwcu 2007 r. mieliśmy rekordową liczbę ponad 20 000 gości, którzy oglądali stronę 210 000 razy. Na wiosnę 2008 roku AP uzyskał nowego CMS-a (joomla) i nową szatę graficzną. Współdzielnia okazała się jednak efemerydą a sprzedażą reklam w niszowym serwisie nie były zainteresowane większe domy mediowe.

Próby przekształcenia AP w "sprofesjonalizowany" magazyn sieciowy, który może potencjalnie zarabiać na siebie (dzięki reklamom), nie powiodły się. Od początku 2008 roku liczba odwiedzających serwis systematycznie spadała, a nowi redaktorzy i współpracownicy tematycznie pchnęli AP w kierunku modnych wówczas brzmień spod znaku młodzieżowego "indie". Dodatkowo u części zespołu redakcyjnego pojawiła się frustracja, że serwis nie płaci pieniędzy za pracę. 1 stycznia 2009 roku serwis zawiesił działalność do odwołania.  Po miesiącu wznowił działalność, bo okazało się, że są ludzie, którzy chcą, by AP dalej istniał i zajmował się tematyką nie występującą w innych miejsach internetu. Serwis wznowił działalnośc w okrojonym składzie, bez większości redakcji, która tworzyła zawartość portalu w ciągu 2-3 latach bezpośrednio poprzedzających zawieszenie.

Dzisiaj Alternativepop.pl jest serwisem skupiającym się na muzyce, która korzeniami tkwi w przemianach muzycznych, które zapoczątkowali w końcu lat 70. tacy wykonawcy jak: Kraftwerk, The Human League, Ultravox, The Cure, Joy Division, Bauhaus. Punktem odniesienia są lata 80. oraz wiodące wówczas nurty - new romantic, synth pop, cold wave, post punk. Ze współpracy z serwisem nie ma żadnych profitów. AP nie prowadzi stałej współpracy z wytwórniami, organizatorami koncertów czy festiwali. Nie obejmujemy patronatów, nie prowadzimy działalności promocyjnej zespołów i płyt, chyba że sami uznamy, że warto daną muzykę/płytę/wykonawcę promować.

Alternativepop.pl jest magazynem o zgredach dla zgredów oraz dla tych młodych, którzy taką muzykę lubią. Nie oznacza to, że serwis traktuje jedynie o muzycznych wykopaliskach. Ale jeśli piszemy o nowościach to ze swojej perspektywy "starszej młodzieży".

Andrzej Korasiewicz, redaktor naczelny
27.03.2013

 

© 2001-2015 Apop.pl